Známé přísloví praví: “Když se kácí les - létají třísky“. A že ten československý byl po 40 letech centrálního plánování pěkně zarostený a zanedbaný. Československá ekonomika měla ve srovnání s dalšími zeměmi na východní straně železné opony nejvyšší podíl státního vlastnictví, který dosahoval téměř 99% HDP. Odstátnění majetku tak jednoznačně bylo jednou z priorit ekonomické transformace. Pro tvůrce hospodářské politiky neexistoval snad jediný historicky srovnatelný experiment s privatizací tak rozsáhlého majetku. Z pohledu rozsahu celého projektu jsou tak často kritizované excesy spojené s tunelováním marginalitou. Známé a diskutované případy rozkrádání a tunelování nebudou tvořit více než 5% privatizovaného majetku tedy zhruba dvacetinu z celkového rozsahu. To je s ohledem na omezenou míru zkušeností všech účastníků hry na jejím začátku akceptovatelný výsledek.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se