Evropská komise na začátku listopadu opět zhoršila svojí prognózu a v roce 2015 očekává růst jenom lehce nad 1 %. Problém je v tom, že i tyto na první pohled pesimistické výhledy předpokládají, že v eurozóně v nadcházejícím roce zrychlí domácí poptávka - především spotřeba domácností a investice. A to ve finále nemusí být vůbec jednoduché.
Zvlášť pokud se německá vláda přes horší vývoj hospodářství bude snažit dostat za každou cenu rozpočet do přebytku. Německé ministerstvo financí počítalo na začátku roku s rychlejším růstem okolo dvou procent, který se nakonec nedostavil. Snaha tlačit za každou cenu rozpočet do přebytku startuje v největší evropské ekonomice rozpočtovou restrikci, která přichází ve velice nevhodnou chvíli.
Dalším problémem pro rok 2015 může být první růst sazeb amerického Fedu. Přímý dopad na eurozónu nemusí být nijak dramatický - mohou nastartovat další ztráty eura, které naopak hrají evropským exportérům do karet. Tvrdší měnová politika má ale potenciál ohrozit řadu menších i větších rozvíjejících se ekonomik, které jsou výraznými obchodními partnery Evropy (Rusko, Brazílie, Turecko, Jižní Afrika). Pokud začne klopýtat evopský vývoz, bude to mít v řadě ekonomik negativní odraz v investicích i spotřebě domácností.
A to samozřejmě nemusí být dobrá zpráva pro Česko. Domácí poptávka bude mít dobře našlápnuto především díky rychlejšímu růstu vládních výdajů. Pokud ale dynamika eurozóny zůstane pod jedním procentem, ani od Česka nelze čekat žádné zázraky. Pracovní místa budou přibávat pomalu a můžeme být nakonec rádi za růst okolo 2%.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist