Celosvětová dohoda o omezení vypouštění skleníkových plynů, jež přispívají k oteplování planety, se přiblížila. Dva největší producenti oxidu uhličitého, Čína a USA, se shodli na omezení svých emisí. Z čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ani z Baracka Obamy se ale náhle nestali ekologičtí aktivisté. K dohodě je dotlačily vnitropolitické problémy.
Heslem Si Ťin-pchinga v Číně je budování „harmonické společnosti“, kde lidé neprotestují proti komunistické straně. „Harmonii“ narušují demonstrace proti znečišťování životního prostředí. Smog ohrožující zdraví dokáže nahnat Číňany do ulic. A od toho je dle Pekingu už jen krůček k napadání strany. Závazek snížit emise, tedy i smog, pomůže nespokojence uklidnit. Navíc Čína slíbila jen to, že její emise neporostou od roku 2030. „Špinavý“ ekonomický růst Číny tak zatím není ohrožen.
Obama má jiný problém. Jeho strana právě prohrála volby, a tak chce předvést, že ještě něco dokáže udělat. Smog vadí i Američanům a k jeho omezení lze využít současné zákony. Uhlí v amerických elektrárnách se navíc dá snadno nahradit ekologičtějším a levnějším plynem, který USA těží. A Obamův závazek snížit emise o necelou třetinu do roku 2025 je nižší než ten, který USA udělaly před pěti lety. Průmysl neutrpí.
I tak tyto sliby pomohou. Až se bude jednat o globální dohodě, nemohou se jiné země vymlouvat, že ony omezovat emise nebudou, protože USA a Čína nedělají nic. Že přitom Obama a Si Ťin-pching jednají ze „zištných“ důvodů, je jedno. Je to dokonce dobře, protože tak budou více tlačeni k plnění svých slibů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.