Vláda chce snížit nezaměstnanost, a proto chce mimo jiné odměnit za nové zaměstnance daleko víc podniků než doposud. Zatím platilo striktní kritérium, podle kterého stát poskytuje peníze na vznik pracovního místa jen do regionů s nezaměstnaností o padesát procent vyšší, než je celorepublikový průměr. Tím pádem na pobídky nedosáhly firmy, které sice postavily podniky v okrese, který možná není tak postižen nezaměstnaností, ale dost blízko těm průšvihovým. Podle nově schválené strategie vlády by se mělo dostat i na ně.

Což je samozřejmě viditelný krok v boji proti nezaměstnanosti ( i když jde v zásadě o návrat k původnímu stavu, protože před osekáním investičních pobídek něco podobného už platilo), kdyby současně v parlamentu neprobíhal jiný zákon, který naopak přiškrtí nejen zaměstnávání, ale pravděpodobně nové investice jako celek.

Jde o nový zákon o posuzování vlivu na životní prostředí u velkých staveb, takzvaný proces EIA, jehož existenci podmiňuje EU jako jednu z podmínkek (spolu se služebním zákonem), která má otevřít dveře přílivu peněz z eurofondů. Nicméně jeho zpracování minimálně naznačuje, že se dělal ve spěchu. Ani to ovšem není nijak překvapující už proto, že stejně potřebný služební zákon se dělal také na poslední chvíli, přestože v jiné schválené, leč neplatné podobě existoval už od roku 2002.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se