Rozhovor s Veronikou Žilkovou měl být původně nikterak vážnou sondou do života celebrit, které se daly do služeb politiky nebo ještě spíš Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Díky upřímnosti paní Žilkové je z něj nakonec docela důležitý dokument doby. Nově zvolená zastupitelka městské části Praha-Suchdol za ANO nám tu totiž bez snahy o přetvářku popisuje svět, který sice není úplně neznámý, ale možná ne všichni tušili, že si ho užijí i v nových časech, kde se nekecá, ale "prostě maká", a komu se to nelíbí... tomu to paní Žilková nedoporučuje. 

"Je v zájmu ostatních stran, které uspěly, aby s námi vycházely, protože peníze půjdou z magistrátu. A tam budou sedět dámy z ANO," říká prý "s úsměvem" směrem k ostatním suchdolským zastupitelům. A tady je nejspíš potřeba jedno vysvětlení, protože v tu chvíli nabývá vzkaz paní Žilkové ještě mnohem zajímavějších rozměrů. V Suchdole totiž kromě ní v zastupitelstvu zasedají už jen tři další zastupitelé (po jednom z ANO, ČSSD a ODS), kteří nebyli na vítězné kandidátce SOS, která získala skoro 70 procent hlasů a v jejímž čele stál dlouholetý starosta Suchdola Petr Hejl (55), noční můra snad všech předchozích pražských primátorů a jejich úředníků, který už několikrát dokázal stavbu zastavit.

Suchdol, docela idylické předměstí na severozápadě Prahy, se už víc než dvě desítky let brání stavbě severní části vnějšího Pražského okruhu, který přes jeho území kdysi, před více než 50 lety, nakreslili plánovači. Autor této poznámky si nedovolí hodnotit, zda má trasa okruhu, který by se hlavnímu městu objektivně dost hodil, vést právě tudy, nebo severněji, jak navrhují jeho odpůrci. Hnutí ANO má ve svém volebním programu (ano, má program, když ho najde) obchvat posunutý dále od hranic Prahy – takže by asi mohli být v Suchdole spokojeni.

Jenže znáte to. Realita je mnohdy složitější než dobře míněné plány a mnohdy si vynutí změny. Důležitý je obchvat, který chce víc než milion Pražanů a my-ho-prostě-postavíme, protože tu po nás něco zůstat musí a vy musíte vědět, že to dokážeme. A komu se to nelíbí, ten by si měl spočítat, od koho že budou přicházet peníze a kdo na nich bude sedět. (Včetně státních dotací, což mimochodem znamená, že si v případě úspěšného dotažení koaličních jednání na velké pražské radnici můžeme skoro vsadit na brzké oznámení státní podpory pro novou trasu metra D, protože bez ní se nepostaví.) A v Suchdole už třeba za primátora Béma zažili, co to je přiškrcený kohoutek. Třeba si to příště dobře rozmyslí.

Paní Veronika možná skutečně jen vtipkovala. Anebo řekla něco, co třeba slyší při domácích diskusích s manželem. Třeba ale taky jen tak vtipkuje. Za to, že se o svůj humor podělila i s námi ostatními, bychom jí měli být hluboce vděčni. Až z té legrace mrazí.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se