V Hongkongu už déle než týden demonstrují tisíce lidí za podporu a zachování demokracie. Minulý týden obsadili centrum města a požadují odstoupení současného guvernéra C. Y. Leunga a zajištění demokratických voleb v roce 2017. Ty tamním občanům Peking slíbil už před sedmnácti lety, při předávání území pod čínskou správu. Nově chtějí ale pekingští vládcové kandidáty lustrovat a vybírat si, tedy nedemokraticky zasahovat do voleb a řídit Hongkong, jak to dělají v jiných městech v kontinentální Číně.
Prodemokraticky smýšlející lidé s tím nesouhlasí a proti tomu rozhodnutí protestují svými demonstracemi v ulicích Hongkongu.
První den, kdy obsadili ulice v centru města, se je policie snažila vyhnat za pomocí obušků, slzného plynu a pepřových sprejů. Když se ve městě zvedla vlna odporu, hongkongská vláda přibrzdila. Další dny už protesty pokračovaly klidně, s minimem incidentů. S přibývajícími dny se ale do křížku s prodemokraticky smýšlejícími obyvateli začali dávat nejen policisté, ale i lidé s opačným přesvědčením či zájmy – zastánci Pekingu a jeho politiky. Proti nadšeným demokraticky smýšlejícím lidem, opentleným žlutými stužkami, se postavil tábor modrých stužek, zastánců Pekingu. Podle některých jsou v jejich řadách i lidé najatí čínskou vládou, a to dokonce i z řad místní mafie. Agresivita v ulicích Hongkongu roste.
Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Na stranu těchto násilníků a stoupenců Pekingu se ale také přidávají i běžní občané, majitelé malých obchůdků a živností. Nelíbí se jím, že kvůli boji za demokracii přicházejí o své každodenní výnosy z podnikání. Příjmy obchodníků prý během posledního týdne klesly až o 70 procent. Do přístavního města se teď nehrnou ani nákupů chtiví turisté či obchodníci. O propadu hovoří i bankéři a obchodníci z hongkongské burzy. A zvýšené náklady jistě budou mít zahraniční firmy, které na několik dní odvolaly domů své pracovníky či je přesunuly do jiných poboček v Asii.
Hongkongské protesty tak mohou mít mnohem větší dopad než jen finanční ztráty několika stovek či tisíc prodejců a místních obchodníků. Z tohoto byznys centra by totiž takové nepokoje mohly vyhnat zahraniční investory. A předpoklady tady jsou, už dlouhodobě někteří hovoří o přesunu především do nedalekého, stabilnějšího Singapuru. Číně se tak může nejen zhoršit mediální a v zahraničí vytvořený obraz, ale hlavně může přijít o příjmy. A o ty jde především!
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist