Trochu to vypadá, jako bychom v Česku našli netušená ložiska zlata či ropy. Přitom „ložiska“ volných prostředků ve státních podnicích byla vždy na očích. Jen na ně politici nesměli sáhnout. To změnil minulý rok zákon a stát teď zjevně plánuje rozjet horečné dolování miliard ze státních podniků. Nejvyšší čas si říct, k čemu by měl stát-podnikatel léta netknuté peníze použít.

Minulý prosinec to začalo obráním Lesů ČR o šest miliard. A nebylo to naposledy. Příjemná výpomoc státnímu rozpočtu bude pokračovat. Lesy ČR a Budějovický Budvar pošlou do rozpočtu během tří let sedm miliard. Ne-li víc, protože se jim zrovna daří. A jsou tu další kandidáti – trochu pozapomenutá Státní tiskárna cenin se stabilním příjmem, Státní úřad pro kontrolu léčiv či Mero a Čepro.

Dobře, pokud volné prostředky firmy nepotřebují, ať je stát použije jinde. Ale právě nyní je nutné jasně říct, jak bude s tímto významným přilepšením rozpočtu nakládat. Jednou možností je navázat zisky firem k jejich sektoru. Resort zemědělství by rád část peněz Lesů poslal do podpory venkova. Úřad léčiv by zase mohl lepit díry ve zdravotnictví. Ale pak je tu druhý přístup, a lepší. Stát má v rukou dost podivnou skrumáž podniků. Od těch strategických jako ČEPS či Čepro až po ty zbytné, jako je například Budvar. Jejich posláním by měla být podpora velké vládní priority (například důchodové reformy). A pokud zrovna nic takového není na stole, pak by alespoň státní firmy jako celek měly být v plusu a s dostatkem prostředků na investice. Teprve pak by mělo propukat každoroční státní rabování.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se