Vzhledem k přílišné závislosti českého exportu na trzích EU (cca 80%) by i oni měli usilovat o expanzi na takzvané třetí trhy. Jak se však v poslední době ukazuje na příkladech států v latinské Americe, postsovětském prostoru ale i jihovýchodní Asii, pronikání na tyto trhy je nejen během na dlouhou trať, ale je také často spojené s politicko-bezpečnostními riziky.

Z tohoto důvodu jsou Spojené státy vhodnou alternativou a teritoriem kde se čeští exportéři nemusí podobných jevů tolik obávat. Expanze do USA se sice mnohým z nich může zdát až příliš ambiciózní, ale příklady firem jako Mitas nebo Linet dokazují, že to jde.

Kromě stability politického systému a vymahatelnosti práva české firmy na tamním trhu oceňují i štědrou veřejnou podporu nových zahraničních investic, dostatek rozvojových území, nabídku kvalifikované pracovní síly a v porovnání s EU levnou energii, jejíž ceny v Evropě dnes dramaticky snižují konkurenceschopnost domácích firem.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist