Na otázku, zda hovořit v případě obchodu namísto Číny a Ruska o Spojených státech, odpovím mluvit s Čínou i s Ruskem a Spojenými státy (stejně jako s EU). Ekonomické cykly mohou být ve zmiňovaných (i nezmiňovaných) státech rozdílné. Rozpomeňme se, jak jsme v období „krize“ v EU po roce 2008 hovořili o přílišné zaměřenosti na Unii (až 85 % exportu) a byla podporována diverzifikace exportu naší země, a to přesně do Ruské federace a jiných východních zemí.

Uvedené příklady současných německých investic nehovoří o tom, že Němci spalují mosty v Rusku i v Číně a ženou se do USA. Skutečnost je taková, že Němci kromě Ruska a jiných zemí investují i v USA. A nyní je k tomu prostě ideální příležitost.

Dle mého názoru ukončovat pozice v Rusku je neprozíravé, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, neobchodování může znamenat přerušení kontaktů a postup k izolaci Moskvy. Zadruhé, proč rušit ty obchodní projekty, které fungují a především vydělávají. Obě varianty mi připadají nestrategické a trochu by mi to připomínalo politické rozhodování o ekonomických záležitostech z doby dávno minulé.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se