Komentátor Financial Times Wolfgang Munchau napsal v textu o ECB a eurozóně, že existují de facto čtyři ekonomické školy (jde samozřejmě o zjednodušené, široké kategorie), které mají každá svůj recept na to, jak zvítězit nad hrozbou další recese a poklesu cen v eurozóně.

1. Keynesiánský názor, podle kterého je chabý ekonomický výkon důsledkem fiskální přísnosti, zvýšení úrokových měr ze strany ECB v roce 2011 a neschopností zvrátit včas tato chybná rozhodnutí. S tím souvisí i příbuzná teorie japonského ekonoma Richarda Koo, která říká, že když zadlužené firmy i jedinci tzv.odpákovávají, nereagují pak na měnové stimuly.

2. Relativně moderní „fiskální teorie cenové úrovně“, podle které ceny reagují na nastavení fiskální politiky.

3. Monetarismus. Někoho asi překvapí, že monetarismus ještě existuje. Friedman říkával, že inflace je vždy a všude monetární fenomén. To však platí i pro deflaci i příliš nízkou inflaci. Centrální banka by měla mířit na objem peněz v ekonomice, takže by ho měla nyní logicky zvyšovat. Námluvy mezi německými ekonomy a monetaristy ovšem skončily v okamžiku, kdy monetarismus velí zvýšit objem peněz v ekonomice.

4. Strukturalisté tvrdí, že jakýkoli vznikne problém, je ho vždy třeba řešit strukturální ekonomickou reformou, hlavně deregulací a liberalizací. Strukturalisté v Evropě dominují, ale neumějí vysvětlit, proč se například příkladně reformované Finsko nachází v problémech.

Kam byste se zařadili Vy? Co o škatulkách komentátora Munchaua soudíte? 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.