Nikdy bych si nedovolil obyvatelům Brna radit, kde mají mít své hlavní nádraží. Ale vzhledem k tomu, že to jejich současné docela pravidelně vídám, moc bych jim přál, aby měli co nejdřív aspoň nějaké. Protože brněnské nádraží si nezaslouží ani Brno.
Vlaky z Prahy, Bratislavy nebo Vídně přijíždějí do druhého největšího města v zemi, aby se cestující ocitli v časové smyčce tak někde v roce 1975, v chudé a špinavé zemi těsně po dlouhé válce. A tou Česko už určitě není, i když při pohledu na zadní dvorky u trati a Adamov ten dojem získáte už cestou z Prahy. (Za to tedy Brno nemůže.)
Podle studií obě varianty - stavba nového brněnského nádraží i rekonstrukce toho dnešního - vyjdou shodně na 20 miliard korun. Tím bude naplněn oprávněný požadavek, aby každé velké české město, a nejen Praha, mělo svoji Blanku. Vlevo dnešní stav, vpravo možná budoucnost.
Otázka odsunu nádraží, jednoho ze dvou nejstarších v zemi, kousek od centra "k řece", otřásá Brnem už asi sto let. A letos je tu znovu se svým vrcholem, referendem, které se vrací po deseti letech od toho prvního, k němuž ovšem nepřišlo dost voličů, protože kdyby se to tenkrát snad nějak rozhodlo, co by pak v Brně dělali v dalších dekádách.
Letos to mělo být podle plánů místních aktivistů - v čele s šéfredaktorem Deníku Referendum a členem ČSSD Jakubem Patočkou -, kteří žádají rekonstrukci stávajícího nádraží z poloviny 19. století, jinak.
Hlasování se mělo spojit s komunálními volbami, které zajímají dokonce i obyvatele Brna, takže by jich mohlo dorazit vcelku dost. Jen pro upřesnění: byl to plán části aktivistů, protože v Brně je aktivním aktivistou skoro každý, a aktivisté, kteří prosadili referendum v roce 2004, se na to letošní moc nadšeně netvářili.
Přítel Patočka (ne můj přítel, ale v ČSSD se tak v rámci široce rozvinuté vnitrostranické ironie titulují) ovšem narazil na přítele Onderku, primátora Brna, který samozřejmě referendum v obecné rovině podporuje, ovšem jak kdysi geniálně vysvětlil dnešní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, "referendum je dobrý nástroj, který se ale může zdiskreditovat tím, že je špatně použit". A tady by, přátelé, mohl být použit velmi nevhodně, protože těžko říct, co si lidé o brněnském nádraží opravdu myslí. Dost to připomíná jeden dialog z ponižující show Zdeňka Pohlreicha "Ano, šéfe": "Můžu mít svůj vlastní názor?" "Samozřejmě. Jen mi ho, prosím tě, neříkej."
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.