Nikdy bych si nedovolil obyvatelům Brna radit, kde mají mít své hlavní nádraží. Ale vzhledem k tomu, že to jejich současné docela pravidelně vídám, moc bych jim přál, aby měli co nejdřív aspoň nějaké. Protože brněnské nádraží si nezaslouží ani Brno.

Vlaky z Prahy, Bratislavy nebo Vídně přijíždějí do druhého největšího města v zemi, aby se cestující ocitli v časové smyčce tak někde v roce 1975, v chudé a špinavé zemi těsně po dlouhé válce. A tou Česko už určitě není, i když při pohledu na zadní dvorky u trati a Adamov ten dojem získáte už cestou z Prahy. (Za to tedy Brno nemůže.)

Blanka pro Brno

Podle studií obě varianty - stavba nového brněnského nádraží i rekonstrukce toho dnešního - vyjdou shodně na 20 miliard korun. Tím bude naplněn oprávněný požadavek, aby každé velké české město, a nejen Praha, mělo svoji Blanku. Vlevo dnešní stav, vpravo možná budoucnost.

Otázka odsunu nádraží, jednoho ze dvou nejstarších v zemi, kousek od centra "k řece", otřásá Brnem už asi sto let. A letos je tu znovu se svým vrcholem, referendem, které se vrací po deseti letech od toho prvního, k němuž ovšem nepřišlo dost voličů, protože kdyby se to tenkrát snad nějak rozhodlo, co by pak v Brně dělali v dalších dekádách.

Letos to mělo být podle plánů místních aktivistů - v čele s šéfredaktorem Deníku Referendum a členem ČSSD Jakubem Patočkou -, kteří žádají rekonstrukci stávajícího nádraží z poloviny 19. století, jinak.

Hlasování se mělo spojit s komunálními volbami, které zajímají dokonce i obyvatele Brna, takže by jich mohlo dorazit vcelku dost. Jen pro upřesnění: byl to plán části aktivistů, protože v Brně je aktivním aktivistou skoro každý, a aktivisté, kteří prosadili referendum v roce 2004, se na to letošní moc nadšeně netvářili.

Přítel Patočka (ne můj přítel, ale v ČSSD se tak v rámci široce rozvinuté vnitrostranické ironie titulují) ovšem narazil na přítele Onderku, primátora Brna, který samozřejmě referendum v obecné rovině podporuje, ovšem jak kdysi geniálně vysvětlil dnešní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, "referendum je dobrý nástroj, který se ale může zdiskreditovat tím, že je špatně použit". A tady by, přátelé, mohl být použit velmi nevhodně, protože těžko říct, co si lidé o brněnském nádraží opravdu myslí. Dost to připomíná jeden dialog z ponižující show Zdeňka Pohlreicha "Ano, šéfe": "Můžu mít svůj vlastní názor?" "Samozřejmě. Jen mi ho, prosím tě, neříkej."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru