Nemohl jsem dát bianko šek, obhajoval se premiér Bohuslav Sobotka po summitu EU, na němž se mimo jiné unie dohodla na tom, že upřesní, posílí a možná i významně rozšíří sankce vůči Rusku. Předseda české vlády to vysvětloval odpovědností, kterou má vůči vlastní zemi. Z definice role prvního mezi ministry totiž musí dbát na ekonomické zájmy České republiky - a ty by případnými tvrdými sankcemi mohly být ohroženy.

Je to pořád dokola. Jsme pro sankce, ale vymiňujeme si, že ne pro všechny. Nelíbí se nám ruské lavírování, ale nic podstatného proti němu podnikat nechceme. Předseda vlády jistě nemusí být žádný jestřáb a může mít o zahraniční politice úplně jiné představy než většina jeho kolegů v EU, ale to ještě neznamená, že by měl dopředu hlásit, že v případě akce se my, Češi, klidně výběrově zdržíme, protože je nám vlastní košile bližší než klubový kabát.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se