Američané si dělají těžkou hlavu. Z astronomické nerovnosti příjmů i relativního úpadku střední vrstvy. Podle prezidenta Baracka Obamy jde o "největší problém našich časů" a liberálně levicový tisk pochvalně přikyvuje. Po dvě století se Američané chlubili, že navzdory ohromné nerovnosti příjmů bohatla zároveň střední třída a chudí se měli lépe. Dnes už to neplatí. Konec amerického snu. Skutečně?

Je pravda, že příjmy nižší střední vrstvy, to znamená zhruba poloviny zaměstnanců od mediánu dolů, čili čtvrtiny všech zaměstnanců, zhruba deset let stagnují a tito lidé relativně chudnou. A že druhá polovina z poloviny od mediánu nahoru, řekněme vyšší střední třída, si polepšila jen nepatrně. A přesto po sedmi letech od hypoteční krize je nezaměstnaných už jen 6,2 procenta, tedy stejně jako před krizí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se