Český prominentní ekonom, politik a dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý vyjádřil svůj názor k ekonomické spolupráci s ruskými firmami za dnešní napjaté situace provázené ekonomickými sankcemi. Názor, že i za těchto okolností máme usilovat o ekonomickou spolupráci s Ruskem a jeho podniky, není zdaleka ojedinělý. Často zaznívají i jednotlivé argumenty, které v textu uvádí.

Vladimír Dlouhý mimo jiné tvrdí, že Západ podcenil „jak mnoho je Rusko připraveno udělat pro neutralitu Ukrajiny“. Pak ale vidí jiné Rusko, než já. Nemyslím si, že cílem Putina je neutrální Ukrajina (kterou část představitelů Ruska nepovažuje za plnohodnotný stát). Myslím, že mu jde více o její začlenění do nově vznikajícího „svazu“, který má nahradit dle jeho názoru katastrofální rozpad SSSR.

Stejně tak nepovažuji sankce za projevem „bezradnosti Západu“. V okamžiku, kdy z dobrých důvodů neexistuje reálná možnost vojenské odpovědi na obsazení Krymu a vyprovokování konfliktu na východní Ukrajině, jsou ekonomické sankce nejlepší možnou reakcí, jak Rusku dát najevo nesouhlas s jeho postupem (a domnívám se, že poměrně účinná). Míří totiž na omezený okruh lidé blízkých Kremlu a jejich či státní podniky. V textu uvedený odhad, že naše země a podobné ekonomiky, budou sankcemi „postiženy nejvíce“, neodpovídá realitě. Alespoň při dnešním stavu ruských protiopatření.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.