Český prominentní ekonom, politik a dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý vyjádřil svůj názor k ekonomické spolupráci s ruskými firmami za dnešní napjaté situace provázené ekonomickými sankcemi. Názor, že i za těchto okolností máme usilovat o ekonomickou spolupráci s Ruskem a jeho podniky, není zdaleka ojedinělý. Často zaznívají i jednotlivé argumenty, které v textu uvádí.

Vladimír Dlouhý mimo jiné tvrdí, že Západ podcenil „jak mnoho je Rusko připraveno udělat pro neutralitu Ukrajiny“. Pak ale vidí jiné Rusko, než já. Nemyslím si, že cílem Putina je neutrální Ukrajina (kterou část představitelů Ruska nepovažuje za plnohodnotný stát). Myslím, že mu jde více o její začlenění do nově vznikajícího „svazu“, který má nahradit dle jeho názoru katastrofální rozpad SSSR.

Stejně tak nepovažuji sankce za projevem „bezradnosti Západu“. V okamžiku, kdy z dobrých důvodů neexistuje reálná možnost vojenské odpovědi na obsazení Krymu a vyprovokování konfliktu na východní Ukrajině, jsou ekonomické sankce nejlepší možnou reakcí, jak Rusku dát najevo nesouhlas s jeho postupem (a domnívám se, že poměrně účinná). Míří totiž na omezený okruh lidé blízkých Kremlu a jejich či státní podniky. V textu uvedený odhad, že naše země a podobné ekonomiky, budou sankcemi „postiženy nejvíce“, neodpovídá realitě. Alespoň při dnešním stavu ruských protiopatření.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se