Každý ministr zemědělství nabádá Čechy, aby kupovali české potraviny. Což je politicky pochopitelné, nicméně stále to neodpovídá na otázku, proč a zda vůbec bychom je měli doopravdy kupovat.

Za prvé, je na čase začít uvažovat jako Evropan, nikoliv v hranicích národního státu. Lze namítnout, že němečtí, polští či belgičtí ministři rovněž doporučují vlastní národní produkty. V situaci nadnárodních politik, jednotného trhu (nejen zemědělského), jde fakticky o přežitou strategii. Skutečně neexistuje jediný důvod, proč by měl být ve všech politických otázkách nacionalismus potlačován, ale pouze u jídla a pití preferován, či dokonce podporován. A jestliže platí, že nadnárodní, evropský trh je pokřiven prostřednictvím evropských dotací, potom ale také musíme připomenout, že i národní programy trh deformují. A možná daleko víc než ony velké, bruselské dotace - stačí vzpomenout akce typu Ryba domácí, které víc než co jiného připomínají černou díru než podporu čehokoliv.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se