Hloubka dnešní ukrajinské krize je dána prvoplánovými reakcemi na obou stranách. Snaha USA a EU o začlenění Ukrajiny do EU a případně NATO se nenaplnila. Po mnoho let jsme přitom v Evropě a v USA nechtěli vidět, kolik je Rusko připraveno udělat pro neutrální Ukrajinu. Navíc přes veškeré sympatie k prozápadním ukrajinským politikům nezanedbatelná část Ukrajinců tíhne k Rusku a země není politicky stabilní.

Stejně absurdně však situaci vyhrotilo Rusko jak anexí Krymu, tak jen povrchně skrývanou přímou podporou separatistů. Sestřelení malajsijského civilního letounu je nejen lidskou tragédií, ale došlo k němu pod ruským dohledem.

Zásadní však je, že dnes je Vladimir Putin v Rusku populárnější než kdy dříve, a to tak, že většina Rusů je i připravena utáhnout si pomyslné opasky. V takové situaci ekonomické sankce USA a EU nelze označit za projev zahraniční politiky, nýbrž spíše za projev bezradnosti. Sankce poskytnou ještě více argumentů pro propagandu a mohou ospravedlnit represe proti případným pochybovačům.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se