Zdá se mi to jako vítězství formy nad obsahem, prohlásil kolega v redakční debatě nad chystaným služebním zákonem a dodal: "Ten zákon, jak žádala unie, mají i Maďaři, a pokud vím, celou tamní státní správu zcela ovládl Orbán a jeho lidé."

Přesný postřeh. Skutečně - zákon o státní službě není žádnou definitivní pojistkou proti politizaci státní správy, i kdyby ho psali nejlepší právní vědci a praktici světa s razítkem EU. A tak je také potřeba chápat současné tahanice kolem této zákonné normy v českém parlamentu. Bojuje se o formu, o jejíž kvalitě a životaschopnosti rozhodne až její každodenní naplňování. Tedy až konkrétní politická kultura, která působí i v jiných případech, vdechne mrtvým literám zákona jeho aktivní život. Je-li špatná kultura, nepomůže ani úžasný zákon.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.