Pokusy o zjednodušení fiskálních pravidel nejsou samospasitelné. Z pohledu jednotlivce se jedná o problém, který většina řeší ve svém osobním životě. Pokud dlouhodobě výdaje jednotlivce (domácnosti) nejsou v souladu s příjmy, dostává se do podobné situace jako stát. Pokud je mu někdo ochoten půjčit může vyšší výdaje financovat půjčkou, kterou však v budoucnosti musí splatit. To se mu povede, pokud rostou jeho příjmy (HND) nebo omezí svou spotřebu (výdaje státu). Jednoduchý experiment provedený ve třídě ukazuje, že ochota ostatních půjčovat spolužákovi při rostoucím dluhu, poklesu příjmu nebo neochotě splácet předchozí dluh se rychle vytrácí. Z tohoto pohledu dluhy státu a situace jednotlivců či domácností není rozdílná a nemělo by být tedy ani složité pochopení problematiky rostoucího zadlužení veřejných rozpočtů jednotlivci.

Každý si může jednoduše představit, že pokud dluh státu tvoří 100% toho, co stát s využitím všech výrobních faktorů za jeden rok vyprodukuje, bude jeho splacení během pěti let vyžadovat snížení spotřeby o 20%. Všichni tedy budou vykonávat stejně usilovně svou práci ale za menší odměnu. Pokud tak neučiní, dorazí v případě jednotlivce exekutor, v případě státu věřitelé reprezentování finančními trhy. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.