Co se stane, když rozjedete podvodný multi-level marketingový business, ve kterém vydělají jenom ti na špici pyramidového schématu a většina pozdějších účastníků přijde o své peníze? Stát vás nechá zavřít do vězení. Například Bernard Madoff za své tunelování Wall Streetu vyfasoval 150 let.

Co se stane, když takový podvodný pyramidový projekt provozuje sám stát, a navíc nutí občany na něm participovat? Nic. Možná je to tím, že tomu politici vymysleli seriózní název, sociální pojištění, lidově důchodový systém.

Jak jsem rozebíral např. zde, populace ve vyspělých zemích stárne, protože (i) lidé mají méně dětí, a (ii) dožívají se delšího věku. Z toho vyplývá, že poměr lidí v produktivním věku ku těm v důchodovém věku (bez jeho prodlužování) se razantně snižuje, viz následující graf. Např. před půl stoletím byl tento poměr ve vyspělých zemích 6-7, nyní přibližně polovina a v roce 2050 to bude podle odhadů kolem 2.

Český důchodový systém, stejně jako mnoho dalších, je ale naprosto nepřipraven na tento demografický trend. Je to proto, že má tzv. „průběžné financování“, kdy se důchody vyplácejí z peněz vybraných od plátců v tom samém roce. A zde je právě ta pyramida. Penzijní systémy byly nastaveny před několika dekádami, kdy vysoký populační růst zajistil přísun nových jedinců. Bohužel se od nich vybrané peníze na stáří neuspořily, ale několik minulých generací dostalo ze systému více, než do něj odvedlo. Člověk opravdu nepotřebuje vynikat v matematice, aby mu bylo jasné, že je tento systém neudržitelný. Když je již nyní v mínusu, tak jak asi bude vypadat, když se počet důchodců ku pracujícím zdvojnásobí?

 Způsobů, jak reformovat český penzijní systém, je vícero. Bohužel většina z těch diskutovaných je nekoncepční a krátkozraká. Např. zvyšování věku odchodu do důchodu je pouze jedním z opatření v rámci koncepční dlouhodobé reformy, která bere v úvahu stárnutí populace (pokud by bylo jediným opatřením, tak by podle studie Ondřeje Schneidera a Jiřího Šatavy z think-tanku Idea bylo nutné důchodový věk v Česku „zvýšit na nejméně 71 let v roce 2050 a na 74 let v roce 2060”).

Proto apeluji na politiky i členy chystané expertní komise vlády: Nevymýšlejme opět ryzí českou cestu a nechme se inspirovat fungujícími systémy v zahraničí. Jednou z možností je prověřený australský systém s kapitálovou akumulací (více v následujícím video-rozhovoru s australským expertem na tuto problematiku).

Pokud je u nás nedůvěra v privátní penzijní fondy nepřekonatelnou překážkou, můžeme následovat osvědčený švédský systém. V tomto je možno mít průhledné důchodové účty jednotlivců pod hlavičkou státu, a tedy vložit druhý pilíř do prvního (více viz můj „Duhový penzijní návrh“ zde a zde).

Nezávisle na tom, pro který systém se rozhodneme, a nezávisle na tom, jestli může stát fungovat jako firma, jedna věc je jasná. Stát musí zajistit dlouhodobou solventnost svých programů - včetně penzijního systému. A lidem, kteří navrhují pokračování v podvodné marketingové pyramidě na úkor mladších a budoucích generací, by mělo hrozit vězení stejně jako Bernie Madoffovi.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se