Letošní doporučení Evropské komise pro Českou republiku ohledně zvyšování zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu je třeba číst pečlivě. Zcela konkrétně zní: "Zajistit dlouhodobou udržitelnost veřejného důchodového systému, a to konkrétně rychlejším navyšováním zákonem stanoveného věku pro odchod do důchodu a jasnějším provázáním tohoto věku se změnami ve střední délce života. Podporovat zaměstnatelnost starších pracovníků a přezkoumat mechanismus valorizace důchodů."

Všimněme si, že EK doporučuje zrychlit (!) navyšování zákonem stanoveného věku. Zde si vzpomeňme na fyziku, jak zásadní je rozdíl mezi ujetou vzdáleností, rychlostí a zrychlením. EK se prostě současná rychlost zvyšování věku jeví jako příliš pomalá. A má recht.

Doporučení EK je logické z řady důvodů: (i) Stávající zákonný věk odchodu do důchodu je relativně nízký a ztráta se současnou rychlostí bude dohánět příliš pomalu i vzhledem k tomu, že (ii) roste a dále poroste střední doba dožití u ročníků narozených v 60. letech a později po éře nezdravé industrializace, že (ii) zdravotní stav šedesátníků se ročník od ročníku zlepšuje jak díky snadnějšímu životu, tak lepší zdravotní péči, že (iii) ve struktuře poptávaných profesí dlouhodobě klesá a bude dále klesat podíl fyzicky náročné práce, kterou starší lidé obtížněji zvládají, že (iv) ročníky narozené v 60. letech a později již nebudou mít výraznější problémy zvládat informační technologie potřebné ve většině dnešních profesí a samozřejmě (v) ve vztahu k tomu, do jak obrovských obtíží se pomalu, ale zcela jistě sune náš průběžně financovaný důchodový systém v důsledku demografického stárnutí.

Doporučení EK zároveň naznačuje, že se má nastavit růst věku odchodu do důchodu ve vazbě na střední dobu života (já bych asi řekl dožití lidí nad 60 nebo střední dobu aktivního života), která se prodlužuje a bude dále prodlužovat, byť jen odhadujeme jak. Připomeňme, že dnešní zákonný předpis zvyšování věku absurdně žádnou konečnou hodnotu, na které by se zvyšování věku mělo zastavit, nemá.

A konečně doporučení EK obsahuje poměrně zásadní větu o tom, že se má podporovat zaměstnatelnost starších pracovníků, tedy něco, o čem česká společnost zatím moc intenzivně nepřemýšlela a kde existuje celá řada možných opatření, jak stávající obtíže starších lidí na trhu práce omezit. Téma pro další Macháčkovy výměny? Pokud se tato a budoucí vlády tohoto doporučení EK držet nebudou, náš veřejný důchodový systém prostě nebude udržitelný, jak opakuje i EK. Co slovo "neudržitelný" v reálném životě společnosti znamená, by mohlo být také téma některé další Macháčkovy výměny. Jsou to opravdu hodně ošklivé věci, se kterými by měl být konfrontován každý, kdo nám zpívá písničku "don't worry be happy".

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se