Občané EU čelí vážným problémům, ale banány, žárovky ani pomazánkové máslo mezi ně nepatří. Skutečnost, že tato a podobná témata utvářejí vztah některých našich spoluobčanů k unii, vypovídá především o specifikách českého prostředí. Zlomyslné nebo i bezděčné zvýznamňování maličkostí (a nedohlédnutí podstaty) známe i z domácí politiky a svědčí o absenci strategického přístupu a občanské nekompetenci.

Ty jsou dány nejen komplikovaností současné globální situace, ale stále ještě pošlapáním občanských práv a svobod za komunismu, jež neumožňovalo osvojování občanských kompetencí a politických identit. Vztah většiny Čechů k unii dnes vykazuje určité paralely se vztahem většiny Čechů ke komunistické moci v minulosti. Občané tehdy politický režim buď přijímali, nebo odmítali, nic mezi tím pro naprostou většinu ani nepřipadalo v úvahu. Nicméně, interpretovat konkrétní každodenní zkušenost v kontextu unijní politiky jako politicky relevantní pozici či zájem je dnes stále ještě nadlidský výkon, před kterým neobstojí leckterý odborník evropských studií.

Unie bez veřejnosti, národní stát bez obsahu

To má mnoho příčin, ale jednu hlavní, a tou je nedostatečně rozvinutá unijní veřejná sféra. Evropeizaci veřejné sféry si lze představit jako vytváření trvalého a hustého trans/národního a přes/hraničního komunikačního provozu. V rámci národního státu představuje veřejná sféra nejen hlídacího psa, ale také prostředí re/prezentování politických zájmů, jež ve svém důsledku legitimizují politiku vládnoucí garnitury a napomáhají také k formování politických orientací i kolektivních identit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.