Dlouhou dobu stálo bydlení v naší zemi mimo hlavní proud ekonomických reforem. Konzervativní regulaci nájemného a privatizaci obecních bytů za zlomek tržní ceny provázela celá řada nerovností: někdo mohl a někdo ne, přitom o tom, kdo mohl, často rozhodovala náhoda. Dnes, kdy je regulace nájemného v podstatě minulostí a privatizovat už pomalu není co, získaly nerovnosti v oblasti bydlení nový rozměr. Už je neurčuje viditelná ruka státu, ale ta méně viditelná ruka trhu. I když to ještě není tak znát, změna je tu a my ji ještě přehlížíme.

Na konci roku 2013 jsme provedli rozsáhlý výzkum mapující postoje českých občanů v oblasti bydlení. Ačkoliv většina populace je se svým bydlením velmi spokojena, výzkum ukázal na zřetelné známky nových nerovností na trhu bydlení. Ještě nedávno měly domácnosti vlastníků bydlení i nájemníků velmi podobné příjmy, sociální status, vzdělání. Výzkum ovšem ukázal, že u generace tzv. Husákových dětí to již neplatí. Vzdělanější a příjmově silnější se snadněji stávají vlastníky bydlení, zatímco ti méně vzdělaní a příjmově slabší zůstávají v nájmu. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by nájem byl výsledkem svobodné volby. Jenže vlastnit své bydlení si přeje téměř 90 % všech dotázaných. A proto se právní status bydlení stává významnou dimenzí sociální nerovnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.