Hlavounů, kteří se dostali do křížku se zákonem, už jsme v Česku několik měli. Namátkou třeba Ivo Svoboda, David Rath, Petr Wolf či Alexandr Novák. Ale teď si představte, že by ve volbách kandidovali třeba Jiří Kajínek, Ivan Jonák, členové Berdychova gangu nebo výrobci metanolu.

Že je to hloupost, protože všichni pánové sedí či donedávna seděli v lochu? U nás ano. Ale v Indii, zemi neomezených možností, to není žádný problém.

Až třetina stranických kandidátů v letošních volbách do Sněmovny lidu (Lók sabha) je či byla trestně stíhána, ukazují průzkumy indického Sdružení pro demokratické reformy. Často přitom nejde o žádné drobné prohřešky či mladické nerozvážnosti, ba ani „nedorozumění“ typu korupce, daňových úniků či zneužití dotací. Většina členů indické politické galerky má na svědomí ty nejtěžší zločiny, jaké si vůbec umíme představit: obchodování se zbraněmi či drogami, únosy i vraždy.

Nedávná studie dokonce ukázala, že kandidáti s kriminální minulostí mají větší šanci, že budou v hlasování zvoleni. Na první dojem může toto zjištění vypadat paradoxně, ale dává to smysl: pokud je někdo tak nebezpečným zločincem, že se kvůli své činnosti dostal za mříže, je pro voliče lepší mít ho na své straně. A hlava místní mafie je pak samozřejmě lepší volbou než jen některá z malých ryb.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se