Ministr zahraničí Zaorálek nejel do Číny otevírat otázku nezávislosti vs. autonomie Tibetu (viz komplet český tisk mimo Haló Noviny), ani aby zaujal místní média (Olga Lomová, Zaorálek čínská média nezajímal). Důvod cesty je prostý, nashromáždila se agenda a nikdo jiný tuto rutinu není pověřen zastávat.

Politické vztahy ČR s ČLR byly do minulého roku nejhorší v Evropě, nikdo v Pekingu nikoho neodprošoval. Reakce českých médií je zcela nevěcná, emotivní a ve velké míře naprosto nekvalifikovaná. Sám jsem absolvoval 29. dubna dva rozhovory, napřed s MfD a pak s ČRo. V obou případech jsem byl udiven nelogickou tematizací Tibetu a zájmem o vágní obsah dokumentu společného prohlášení. Nezažil jsem, že by česká média jevila o takové formality ve vztahu s ČLR zájem. Snad jen v případě textu nové Dohody o podpoře a ochraně investic (2005) s ČLR, kterou tehdy opoziční ODS napřed v médiích rozcupovala a posléze ji v parlamentu bez diskuse podpořila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Související články