Bývaly údajně časy, kdy za vším stály lesní víly, duchové předků, bůh nebo historická nutnost. Ty časy jsou možná pryč, ale potřeba vykládat celý svět pomocí jednoduchého klíče nezmizela. Alespoň pro některé nebo pro mnohé. Těžko říct, zda bylo kdy zmrtvýchvstání Ježíše Krista pokládáno za konspirační teorii. S jistotou se můžeme věnovat teoriím dnešním. I v Česku se našla parta lidí, která dokáže odhalit manipulaci CIA i v mrknutí oka Václava Moravce. Je proto fascinující sledovat novou sektu Jiřího Vyvadila - “Přátelé Ruska v České republice”. Každým dnem se zde rozrůstá příběh o odvážném Putinovi, který čelí spiknutí celého světa.

Kdo se chce pobavit historickými souvislostmi těchto teorií, může bez obav sáhnout po Pražském hřbitovu Umberta Eca. Samotná historická geneze však nevysvětlí onu neutuchající fascinaci odhalování skryté pravdy.

Lidé konspiračním teoriím nevěří proto, že by byli psychicky nemocní, ale protože hledají ve světě ztracený smysl a pevný bod. Přijmout životní nahodilost je příliš obtížné a svět se navíc jeví nesnesitelně absurdním. Podle psychologa Stephana Lewandowskyho poskytují konspirační teorie lidem pocit kontroly nad životem. Ať již se děje cokoli, vy víte proč, a hlavně víte, koho z toho máte vinit. Nahodilost zmizí a před vámi se rozvrhne pevný řád příčin a následků - byť stejného efektu asi dosáhnete i pomocí heroinu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.