Bývaly údajně časy, kdy za vším stály lesní víly, duchové předků, bůh nebo historická nutnost. Ty časy jsou možná pryč, ale potřeba vykládat celý svět pomocí jednoduchého klíče nezmizela. Alespoň pro některé nebo pro mnohé. Těžko říct, zda bylo kdy zmrtvýchvstání Ježíše Krista pokládáno za konspirační teorii. S jistotou se můžeme věnovat teoriím dnešním. I v Česku se našla parta lidí, která dokáže odhalit manipulaci CIA i v mrknutí oka Václava Moravce. Je proto fascinující sledovat novou sektu Jiřího Vyvadila - “Přátelé Ruska v České republice”. Každým dnem se zde rozrůstá příběh o odvážném Putinovi, který čelí spiknutí celého světa.
Kdo se chce pobavit historickými souvislostmi těchto teorií, může bez obav sáhnout po Pražském hřbitovu Umberta Eca. Samotná historická geneze však nevysvětlí onu neutuchající fascinaci odhalování skryté pravdy.
Lidé konspiračním teoriím nevěří proto, že by byli psychicky nemocní, ale protože hledají ve světě ztracený smysl a pevný bod. Přijmout životní nahodilost je příliš obtížné a svět se navíc jeví nesnesitelně absurdním. Podle psychologa Stephana Lewandowskyho poskytují konspirační teorie lidem pocit kontroly nad životem. Ať již se děje cokoli, vy víte proč, a hlavně víte, koho z toho máte vinit. Nahodilost zmizí a před vámi se rozvrhne pevný řád příčin a následků - byť stejného efektu asi dosáhnete i pomocí heroinu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist