Otázkou je, co od sankcí vůbec očekáváme. Pokud je součástí očekávání to, že se Rusko stáhne z Krymu, pak musím říci, že neexistuje prakticky žádná sankce, která by k tomu Rusko přesvědčila. V současné době vnímá Krym jako svoji právoplatnou součást, přičemž procedura opuštění Ruské federace prostě neexistuje, ruská ústava ji nepředpokládá. Dokonce i samotná propagace referenda o odtržení může být potrestána pěti roky vězení. Z tohoto pohledu se tedy s Krymem nedá nic dělat, pokud nehodláme jít do vojenského konfliktu, navíc vedeného na nepřátelském území. Pokud už tedy padne politické rozhodnutí reagovat silově, v úvahu připadají prakticky jen sankce. Zde přirozeně nemyslím ty ze strany České republiky, které by Rusko jen stěží vyděsily, ale ty v rámci EU nebo USA.

Zmrazení účtů okolí prezidenta Putina je samozřejmě pouze gesto. Rusko samo je příliš nepocítí, dává se tím najevo, že udělalo něco nepatřičného. Problém je nicméně v tom, že takto to Rusko nevnímá, jedná se tedy o signál směřující spíše do evropských zemí. Bez takových signálů by to nešlo, ale nejsem si jistý, že něco změní. Ruská propaganda jede naplno, jakýkoli nesouhlasný hlas uvnitř země je označován za „pátou kolonu“ atd. V takovém prostředí se ani sankce nebudu vykládat jako spravedlivý trest. Nelze navíc ani zapomínat, že zatímco západní země zavádějí sankce, země jako Čína, Indie či Brazílie je odmítají (což ovšem zdaleka neznamená to, že vyjadřují podporu ruskému postupu, jak se snaží namluvit ruské zdroje). Do skupiny gest by mohlo stejně tak patřit i vyhoštění několika diplomatů. Zdá se to jako kosmetická akce, ale pokud by došlo k vyhoštění třeba jen dvou-tří diplomatů z každé participující země, pro Rusko by to znamenalo obrovskou nepříjemnost. Podobně je i možnost zavedení víz pro diplomaty, popřípadě obecně zpřísnění vízového režimu. Je ovšem otázkou, jestli by takové akce nebyly spíše kontraproduktivní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.