Na sklonku minulého týdne udělali zastupitelé Dobrovíze další krok k výstavbě logistického centra amerického gigantu Amazon na území obce, naproti tomu brněnští zastupitelé projekt distribuční haly stejné firmy smetli ze stolu. Ať tu nakonec budou stát dvě nebo jedno logistické centrum, bude zde investovat a vytvoří několik tisíc nových pracovních míst.

Zajímavé je však sledovat, proč Amazon zvolil pro umístění hal Česko, a ne Německo, když naprostá většina zboží z těchto hal bude mířit právě tam. Hlavní důvody budou pochopitelně ekonomické povahy, velkou roli ale také budou hrát dlouhotrvající spory s německými odbory. Mluví se o těžkých pracovních podmínkách ve skladech Amazonu.

BBC přinesla na konci minulého roku investigativní reportáž z britského skladu, kde se jeden z reportérů nechal zaměstnat a natáčel na skrytou kameru podmínky v hale. Zjistil, že zaměstnanci během noční směny běžně nachodí až 11 mil (necelých 18 km) a pracují jako roboti bez možnosti přemýšlet. Profesor Michael Marmot – jeden z předních britských odborníků na stres v práci – řekl, že tamní pracovní podmínky mohou způsobit psychická i fyzická onemocnění. Je dost pravděpodobné, že až si takové prostředí vyzkouší na vlastní kůži čeští zaměstnanci, nebudou v něm chtít nejspíš pracovat, takže vytvořená pracovní místa nakonec z většiny obsadí sezonní pracovníci z jiných zemí. Když si ale Amazon nepostaví sklady v Česku, tak je postaví v Polsku či na Slovensku nebo v Rakousku.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se