Kdokoli pohlédne na mapu světa, musí zaregistrovat největší stát na Zemi – Rusko. Jeho rozloha, o něco více než 17 milionů čtverečních kilometrů, je navzdory rozpadu SSSR pořád tak nesmírná, že se na jeho plochu Kanada, druhý nejrozlehlejší stát, vejde téměř dvakrát. Samotná Sibiř je tak rozlehlá, že by se tam vešly celé kontinentální USA nebo Čína a ještě by notný kus zbyl.
Většině pozorovatelů však unikne, protože běžné mapy jsou dvourozměrné, že stejně dominantním rysem, jakým je rozloha, je i nepatrná nadmořská výška. Na východ od Labe začíná rozlehlá rovina, která se táhne až k úpatí Uralu.
Nikde v tomto prostoru nadmořská výška nepřesahuje 400 metrů. Za Uralem, jenž je mimořádně dlouhý, ale zhruba stejně „vysoký“ jako Krkonoše, se rozprostírá Západosibiřská rovina, jejíž průměrná nadmořská výška těsně přesahuje 200 metrů. Pak sice terén v oblasti tzv. Středosibiřské vysočiny, zejména směrem na jih a východ od Bajkalu, začne stoupat, ale s vysokými horami se setkáme až na Dálném východě a na dalekém severu ležící Kamčatce.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.