Prezident Barack Obama před pár dny oznámil, jak chce omezit aktivity americké bezpečnostní agentury NSA, a my máme dvě možnosti. Zaprvé předstírat, že NSA byla anomálií a že teď už jen stačí celý technicko-právní aparát vyladit. Nastavit datovému toku přísnější mantinely, obalit komunikační sítě do dalších vrstev kódování a schválit nové zákony, aby byla NSA pod dohledem.

Můžeme si však zvolit i náročnější možnost a brát zjištění Edwarda Snowdena jako příznak mnohem širšího problému. Jako příznak nově se objevující a obyčejně nepovšimnuté hrozby pro demokratický étos, která bude narůstat spolu s rostoucím rozšířením prostředků pro sběr, záznam a analýzu stále většího množství dat.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se