Dnešní speciální sněmovna má jediný účel – načíst do prvního čtení návrhy tří zákonů, které už takřka rok prosazuje Rekonstrukce státu. Jde o služební zákon, nejkrásnější zákon o zveřejňování smluv a změny v legislativním procesu.

Co se týče novely služebního zákona z dílny Tejce (ČSSD), jde o velmi nedotažený materiál, který bude potřeba v rámci druhého čtení razantně překopat. Důvod urychleného předložení (23. prosince) je přání pana prezidenta, protože po jeho přijetí by ministr Babiš nepotřeboval lustrační osvědčení.

Paradoxně právě proto má zákon ze všech tří aktuálně předložených nejvyšší šanci. Zákony, které jsou daleko lépe připraveny, nejvíce pak „sáhodlouhý“ 11paragrafový zákon o zveřejňování smluv, budou mít plno protivníků.

Zákon o zveřejňování smluv má tu krásnou vlastnost, že po jeho přijetí by přestaly stávající nekonečné obstrukce ze strany veřejné správy při vydávání smluv. Sám jsem vedl již několik správních pří a soudních sporů, protože druhá strana (České dráhy, brněnská městská akciovka Jižní centrum Brno) odmítala na základě smyšlených důvodů smlouvy vydat. Vždycky jsem vyhrál. Ale trvalo to několik let. Ve chvíli, když by byla přijatá klauzule, že teprve zveřejněním smlouvy v centrálním registru smluv se smlouva stává účinnou a vykonatelnou, všechny pokusy státu zabránit občanům v jejich právu vědět, co stát dělá, by vzaly za své.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.