Dnešní speciální sněmovna má jediný účel – načíst do prvního čtení návrhy tří zákonů, které už takřka rok prosazuje Rekonstrukce státu. Jde o služební zákon, nejkrásnější zákon o zveřejňování smluv a změny v legislativním procesu.

Co se týče novely služebního zákona z dílny Tejce (ČSSD), jde o velmi nedotažený materiál, který bude potřeba v rámci druhého čtení razantně překopat. Důvod urychleného předložení (23. prosince) je přání pana prezidenta, protože po jeho přijetí by ministr Babiš nepotřeboval lustrační osvědčení.

Paradoxně právě proto má zákon ze všech tří aktuálně předložených nejvyšší šanci. Zákony, které jsou daleko lépe připraveny, nejvíce pak „sáhodlouhý“ 11paragrafový zákon o zveřejňování smluv, budou mít plno protivníků.

Zákon o zveřejňování smluv má tu krásnou vlastnost, že po jeho přijetí by přestaly stávající nekonečné obstrukce ze strany veřejné správy při vydávání smluv. Sám jsem vedl již několik správních pří a soudních sporů, protože druhá strana (České dráhy, brněnská městská akciovka Jižní centrum Brno) odmítala na základě smyšlených důvodů smlouvy vydat. Vždycky jsem vyhrál. Ale trvalo to několik let. Ve chvíli, když by byla přijatá klauzule, že teprve zveřejněním smlouvy v centrálním registru smluv se smlouva stává účinnou a vykonatelnou, všechny pokusy státu zabránit občanům v jejich právu vědět, co stát dělá, by vzaly za své.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se