Ne jedna, ale hned dvě nejvyšší politické delegace se v tomto roce vypraví z Prahy do Pekingu. Vedle už potvrzené podzimní návštěvy prezidenta Miloše Zemana by tam měla letos vycestovat i vládní delegace. Český šturm nach Osten má své opodstatnění.

Čína je trhem s obrovským potenciálem, tamní střední třída mohutně roste, a kdo chvíli stál, už stojí opodál, do říše středu se podnikatelsky a obchodně tlačí celý svět. Stejně tak se ale Čína tlačí do Evropy, a pozvání pro prezidenta Zemana nelze považovat za výraz výběrového zájmu o Česko, ale jde o součást širší strategie, kterou Peking odstartoval v dubnu 2012 ve Varšavě.

Kdo hraje čí hru

V situaci, kdy západoevropské státy ekonomicky stagnovaly, a některé se navíc praly s krizí eurozóny, si Čína vybrala šestnáctku zemí střední a východní Evropy jako perspektivnější region. Tehdejší čínský premiér ve Varšavě kromě jiného vyhlásil, že jeho vláda zřídí zvláštní úvěr ve výši 10 miliard dolarů k podpoře čínských investic v regionu šestnáctky a že do roku 2015 by chtěla Čína zdvojnásobit svoji obchodní výměnu se zeměmi střední a východní Evropy na 100 miliard dolarů ročně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se