Občanská demokratická strana se o víkendu v Olomouci pokusí obživnout. Má jen jednu šanci, jak realisticky říká kandidát na prvního místopředsedu Jan Zahradil. Jenže úplně přesné to není. Čas, kdy stačilo, aby se ODS vzpamatovala a začala si všímat voličů, je pryč. Vnitřní proměna je nyní podmínkou nutnou, nikoli dostačující. Osud ODS má v rukou Andrej Babiš. Jen jeho neúspěch může dát kdysi nejsilnější pravicové straně naději na nový život.

Pro začátek by ODS udělala nejlépe, kdyby si nad kongresové pódium v olomouckém hotelu Clarion pověsila čísla připomínající výsledky ve sněmovních volbách od roku 1996: 29 - 27 - 24 - 35 - 20 - 7. Sedmička by měla být pro jistotu třikrát větší než předcházející číslovky, protože občanští demokraté z valné většiny stále nepochopili, o co jde. Část strany si vůbec nedokázala přiznat skutečné důvody propadu - tedy že se ODS stala symbolem zkorumpovanosti, klientelismu a nepotismu. Sám kandidát na předsedu, profesor politologie Petr Fiala, vede náměsíčné řeči, že hlavním problémem bylo "opuštění pravicových hodnot", což je samozřejmě nonsens.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se