V EU působí přes 200 telekomunikačních operátorů. Když Číně nebo USA stačí operátorů pět, dá se očekávat, že s dalším uvolňováním vnitřního trhu ze strany EU bude toto číslo spíše klesat. Zároveň tím bude stoupat důležitost toho, jaká pravidla jsou pro tyto panevropské operátory nastavena. Nařízení, které teď projednávají výbory Evropského parlamentu, má zavést něco jako evropské licence operátorů a harmonizovat práva koncových uživatelů napříč Evropou.

Prioritou operátorů síťová neutralita není

Část sporných bodů se týká i povinností operátorů dostát principům síťové neutrality, tedy nediskriminovat procházející data na základě původu, cíle nebo jejich typu, ani je nijak neupravovat. Síťová neutralita v jednotlivých členských státech zatím není dodržována: Deutsche Telekom oznámil, že uživatelům iPhonu bude blokovat Skype, holandský KPN chce zase použití VoIP zpoplatňovat zvýšenou sazbou. Ve Francii operátor uměle omezuje rychlost YouTube. Vodafone hned v několika zemích blokuje využití služby Viber.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.