Paul Krugman bitcoinu na svém blogu vyčítá, že nemá věcný základ hodnoty - a tedy ani budoucnost. Proč? Když se trhy bůhvíproč rozhodnou, že nechtějí zlato, pořád se z něj budou dělat zuby a družice. Když trhy odmítnou dolar, pořád tu bude americká vláda, která v něm vybírá daně. Čili - vždycky tu bude nějaká poptávka po zlatu a dolaru. Jejich cena může růst i klesat, ale stěží spadne na nulu. Kdo totéž zaručí u bitcoinu? Nikdo. Klesne-li důvěra v bitcoin, je konec. Kdo v něm držel úspory, přišel o ně.

Ano, životní úspory dnes bude v bitcoinu držet jen šílenec. Přesto se Paul Krugman i další mýlí. I s handicapem volatility přece může bitcoin velmi dobře fungovat. Jak? Kacířský argument zní: Měna nemusí sloužit jako uchovatel hodnoty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se