Vlády se do lidských životů a do těla společnosti nezapisují programovými cvičeními, nýbrž činy. Politika je umění praxe, nikoli teorie, jakkoliv ta se občas docela hodí. Přesto je důležité sledovat, jaké ideje řídí plány mocných, kteří se koneckonců k moci dostali jenom proto, že dobře zvládli přesvědčovací, asertivní disciplínu zvanou "předvolební rétorika".

Nejde ani tak o hledání vizí, jež v českých zemích chybí snad od počátku liberální demokracie, jejíž existence je v místních zeměpisných a dějinných šířkách dána permanentní krizí a strachováním se o budoucnost (bojíme se, že nebudeme existovat jako národ a také že propadneme běsům nedemokratického socialismu).

Jedná se spíše o způsob přemýšlení, o jisté existenciální rozvrhování otázek, které určuje budoucí možnosti politiky a které se nejčastěji otiskuje právě v programových dokumentech. Vládní programové dohody v sobě shromažďují něco jako "étos vládnutí", rámec, kam až se s vládou můžeme jako společnost dostat a kam už naopak rozhodně nedosáhneme.

Úředníci, provozáři, údržbáři

Zatímco Rusnokova vláda bude už vždy vládou "prezidentovou" a Nečasova kabinetem "s úmysly reformními", vládou "rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci" (proti špíně obecně), na niž sama umřela, vznikající vládě Sobotkově lze nejtrefněji vtisknout adjektivum "provozní" či v nejširším smyslu "úřednická". A nic na tom nemění ani to, že v preambuli dohody stojí vznešená slova o "občanu a jeho rodině, kteří by se měli v zemi cítit svobodně, spokojeně a být na ni hrdí". 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.