Marek Ječmének je již osmým rokem starostou Prahy 7. Dříve vládnul jen radě složené z ODS, od roku 2010 se musí spoléhat i na čistě ideové spojení s kolegy z ČSSD. A když něco hoří, vždy je podrží ještě KSČM. Největším „zářezem“ starosty v prvním funkčním období jistě byl téměř realizovaný nákup nové radnice za 1,4 miliardy Kč bez DPH. A jde o budovu radnice pro 220 úředníků! To se nám naštěstí podařilo odvrátit a v letošním roce navíc pojistit úspěšným referendem, které dalo finanční strop na nákup radnice a kterému se starosta bránil u několika soudů. A abychom na něj nezapomněli, vytasil se letos s dalším trumfem – přes zhoršující se bezpečnostní situaci do krve hájil zachování části heren, které kriminalitu na sedmičku lákají. Proti starostovi se tak chystá druhé referendum a řekněme si přátelé – který starosta to má?

Nadzemní tunel, který nepomůže

No a tento „populární“ politik se tak na sklonku své politické kariéry zřejmě rozhodl za sebou něco viditelného zanechat. Navazuje na ideový odkaz podzemních tunelů našeho nejoblíbenějšího bývalého primátora Béma a navrhuje tunel pěkně v novém – nad zemí. Dokonce argumentuje (ve výše zmíněném dopise), že návrh lanové dráhy řeší mnoho problémů místní dopravní obslužnosti levněji. Tu ekonomickou analýzu bych chtěl vidět!

Jediný dopravní problém, který by byť jen teoreticky mohla řešit, je jak dostat lidi do ZOO, a to ideálně bez aut. Ulice v Troji jsou totiž opravdu úzké. Ale už vidím to nadšení rodin platit nejenom za nějaké parkoviště, ale ještě platit pěknou pálku za lístky na lanovku? A nebo má být lanovka zdarma? A nebo bude na Opencard? To už je lepší u výjezdu z tunelů Blanka postavit záchytné parkoviště právě pro ZOO a rodiny tam snad raději vozme vláčkem kolem Vltavy. Dopravě by to pomohlo zhruba stejně. Ale to by masivní ocelové sloupy a lana zbrusu nové Ječménkovy lanovky nemohly zvýšit atraktivitu Stromovky, do které se již dnes krásně dostaneme pěšky, na kole a tramvají! A zkrášlit tak ráz celého okolí Prahy 7! Rozveselit smutné trojské památkáře umocněním historického charakteru zámku umístěním několika sloupů lanovky za zdi zámeckých zahrad!

Nebo se možná našemu starostovi stýská po Krkonoších, kde si Praha 7 (která ve svém rozpočtu marně hledá deset tisíc měsíčně na dotace školních obědů) onehdá koupila chatu za 16 milionů? Možná právě tam začínal uvažovat, jak dostat tamní velkolepé lanovky i domů do Prahy.

Ale možná bychom ji přece jen postavit měli – se dvěma stanicemi navíc. Ta první by byla před radnicí Prahy 7 a druhá, konečná, v Bohnicích. První jízda by byla pro našeho starostu, jednosměrná. Jinak by se nám mohlo stát, že si příště budeme psát o radniční ponorku.

 

Autor je zastupitelem MČ Prahy 7 za Stranu zelených

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist