Váhání Česka přijmout euro nedávno označil Jean-Claude Trichet za ne-úměrné naší historické, kulturní a intelektuální zkušenosti. Diplomaticky tak vyjádřil, že se chováme hloupě. Společná měna není jen politický závazek, ale zcela jedinečná ekonomická příležitost. Míra sebepoškozování činí odhadem jedno a půl procenta růstu HDP ročně. Deset let otálení znamená promarněných 613 miliard korun domácího produktu, 60 tisíc korun každého z nás.

Vytvořená skepse

Přijmout euro je primárně politické rozhodnutí. Skeptická či protievropská rétorika českých politiků i politických stran, zvláště ostrá během posledních šesti let, přivedla 73 procent populace k odmítání společné měny. Strach je mocný čaroděj, ale osud země určuje její poloha. Když 82 procent exportu malé otevřené ekonomiky směřuje do zemí EU a celých třicet procent do Německa, koruna naši závislost nezmírní. Náš osud je spjatý s Evropou. Nápadně slabý výkon české ekonomiky v regionálním kontextu (Česko klesalo ještě v době, kdy Slovensko a Polsko již rostly) naznačuje, že samotná měna úspěch nezaručí.

Závislost na Evropě je ve skutečnosti ještě vyšší než udávaných 82 procent. Pokud zohledníme, že export mimo EU je často realizován v evropském konsorciu, ve kterém česká firma typicky nehraje prim, dostaneme se až bezmála na 91 procent. Atraktivitě to neubírá, jen poctivě rozlišujme, co který export umožnilo. Škoda Auto by neslavila takové úspěchy v Číně, kdyby jim nepředcházelo 15 let těžké práce koncernu VW. Propagační cesty našich politiků do exotických a turisticky atraktivních krajů (Chile, Nový Zéland, Bhútán) z hlediska efektivity návratnosti raději nikdo neanalyzuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.