Masivní intervence ČNB na devizovém trhu by nemělo být překvapením, protože diskuse o této možnosti již probíhá dlouho a jiné nástroje se vyčerpaly (respektive do experimentování s negativními úrokovými měrami se nikomu nechce). Chceme-li se vrátit k cílované inflaci, asi to jinak nejde. Uvidíme, zda to bude stačit. Byli-li jsme tímto krokem překvapeni, bylo tak spíše, protože jsme neočekávali náhlou změnu v poměru sil v ČNB; o probíhající diskusi jsme však věděli.

Zajímavější je neobyčejně silná negativní reakce veřejnosti a zcela překvapivý je tento odpor mezi odpůrci přijetí eura. Tímto krokem přeci ČNB plní svou roli nezávislé cedulové banky s inflačním cílením. Celý smysl zachovávání koruny místo eura je přeci umožnění takovéto devalvace, hrozí-li nám ztráta konkurenceschopnosti. Takže pro odpůrce eura by tento krok měl být chápán jako řádný výkon povinností ČNB s použitím nástroje, který jsme si za nemalou cenu pro tento účel zachovali. Je ovšem pikantní, že se zároveň slovně ČNB zavazuje k tomu, že udrží nový kurz po dobu 18 měsíců, což jaksi připomíná dobu, po kterou musí být kurz fixován před přijetím eura.

Naším problémem ovšem je skutečnost, že je naše ekonomika do té míry svázána s německou (respektive evropskou), že krok ČNB může mít větší negativní efekt na ekonomiku v důsledku zvýšené nejistoty, než bude předpokládaný pozitivní efekt. Potřebujeme-li zvednout svou konkurenceschopnost, sotva nám pomohou otřesy v měnových relacích. Potřebujeme naopak zavést stabilitu v regulačním prostředí, omezovat byrokratickou zátěž, liberalizovat trh práce atd.; a také odstranit zbytečné transakční náklady působené skutečností, že nemáme stejnou měnu jako většina našich obchodních partnerů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.