Asi jen měsíce dělí naši ekonomiku od návratu k ekonomickému růstu a ukončení české "ztracené půldekády". Domnívá se to většina analytiků i prognóza Evropské komise z tohoto týdne. Přesto se většině členů bankovní rady ČNB zdá, že "bylo již dosti slov a je čas na činy".
Včerejší intervence ČNB překvapily většinu finančního trhu a skoro každého zaskočily svou razancí - snahou o dosažení až bezprecedentně velkého, pětiprocentního znehodnocení kurzu. Toto rozhodnutí znamená okamžité přerozdělení miliard korun v naší ekonomice i potřebu opětovně posoudit to, kam bude vývoj směřovat. Doposud analytici očekávali, že s oživením přijde posílení kurzu a v roce 2015 již bude euro stát méně než 25 korun.
O tom, jak rozhodnutí bankovní rady přepíše očekávání ekonomického vývoje, rozhodne to, jak bude věrohodné.
Slabý kurz sníží hodnotu aktiv
Pokud se národní bance podaří trhy přesvědčit, že kurz bude dlouhodobě slabý na cílené úrovni, nebude muset ČNB příliš intervenovat a inflace povyroste (což je podle vyjádření banky hlavní cíl).
Možná více, než by bylo bance milé - řada dovozních cen je recesí stlačena (třeba u aut) a při slabším kurzu je nebude možno udržet. Mohou tak vzrůst více - odhad na zvýšení inflace o jeden bod při oslabení kurzu o 5 %, se kterým obvykle analýzy počítají, může být podhodnocený.
Oslabení kurzu nepomůže rychle vývozům, na kterých oživení ekonomiky zatím stojí - velcí exportéři mají kurz nasmlouvaný dlouho dopředu, a na intervencích tak okamžitě spíše prodělají. Mají však možnost zajistit dnes slabší kurz pro obchody nové.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.