Srovnáme-li výsledky voleb v oblastech před druhou světovou válkou osídlených Němci se zbytkem Čech, jsou v tzv. Sudetech silnější protestní strany. Pokud by volili pouze obyvatelé Sudet, lidovci by se do sněmovny nedostali. Pokud naopak výsledky ze Sudet vynecháme, je zřejmé, že bez těchto příhraničních regionů by v Česku měli nižší podporu komunisté. Tyto rozdíly však nemusejí nutně souviset s odsunem, ale také s řadou dalších historických a geografických faktorů, které rozebíráme níže.

 

 

Z dat také plyne, že v oblastech, které před válkou obývalo převážně německy mluvící obyvatelstvo, je o politiku menší zájem. Volební účast v těchto regionech se pohybovala okolo 54 procent, zatímco ve zbytku Česka to bylo zhruba 61 procent (například na severozápadě Čech je to okolo 50 procent, zatímco v krajích s historickou kontinuitou jako Vysočina je to 65 procent). Stále také platí, že v Sudetech je o něco málo vyšší nezaměstnanost než ve zbytku Česka, byť je tento závěr hodně ovlivněn údaji z prosperující Prahy.

 

 

Oproti minulým volbám v Sudetech výrazně zesílila podpora komunistů, to ovšem platí i pro další regiony. Na úspěšný výsledek komunistů v příhraničí může mít velký vliv ekonomická krize, která dopadla zejména na oblasti mimo velká města. Nelze říci, že by v Sudetech postupně přibývalo protestních hlasů, protože podobně silný výsledek měli komunisté v příhraničních regionech také v roce 2002, po období opoziční smlouvy. Na druhé straně ani z dalších dat, včetně ekonomických trendů, nelze říci, že by se situace v pohraničí a zbytku Česka vyrovnávala.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.