Rozhovor s Davidem Ondráčkou, Transparency International
Z hlediska míry korupce se Česká republika nachází mezi vyspělými státy EU a chudšími státy Afriky. Čím je to způsobeno a k jakému z těchto dvou táborů se budeme v budoucnu přibližovat?
Tak o to, kam se budeme přibližovat, se vede skoro každodenní boj. Jsou signály velmi pozitivní, jako institucionalizace ekonomiky nebo nastavování a zpřísňování pravidel hry. Ale jsou i signály opačné. To znamená: jistá míra oligarchizace ekonomiky, sofistikovanost hospodářské kriminality a korupce.
Je rozdíl mezi korupcí u nás v Evropě a v Africe. V Africe se lidé s korupcí setkávají v naprosto běžném životě, téměř každodenně ji v nějakých situacích zažívají. V Česku korupce není každodenní zkušeností. U nás se bavíme o takzvané korupci bílých límečků. To znamená, že lidé, kteří v tom jedou, jsou velmi vzdělaní. Mluvím o právnících, ekonomech, analyticích nebo auditorech. Tito lidé dokáží zajistit, aby to, co dělají, nebylo odhalitelné nebo působilo naprosto legálně. U nás se tedy jedná o velmi úzké popojení byznysu a politiky a o velmi úzké propojení a navázání určitých skupin na veřejné peníze a zakázky, fondy a dotace na některé typy privatizačních rozhodnutí.
- První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi