Rozhovor s Davidem Ondráčkou, Transparency International

Z hlediska míry korupce se Česká republika nachází mezi vyspělými státy EU a chudšími státy Afriky. Čím je to způsobeno a k jakému z těchto dvou táborů se budeme v budoucnu přibližovat?

Tak o to, kam se budeme přibližovat, se vede skoro každodenní boj. Jsou signály velmi pozitivní, jako institucionalizace ekonomiky nebo nastavování a zpřísňování pravidel hry. Ale jsou i signály opačné. To znamená: jistá míra oligarchizace ekonomiky, sofistikovanost hospodářské kriminality a korupce.

Je rozdíl mezi korupcí u nás v Evropě a v Africe. V Africe se lidé s korupcí setkávají v naprosto běžném životě, téměř každodenně ji v nějakých situacích zažívají. V Česku korupce není každodenní zkušeností. U nás se bavíme o takzvané korupci bílých límečků. To znamená, že lidé, kteří v tom jedou, jsou velmi vzdělaní. Mluvím o právnících, ekonomech, analyticích nebo auditorech. Tito lidé dokáží zajistit, aby to, co dělají, nebylo odhalitelné nebo působilo naprosto legálně. U nás se tedy jedná o velmi úzké popojení byznysu a politiky a o velmi úzké propojení a navázání určitých skupin na veřejné peníze a zakázky, fondy a dotace na některé typy privatizačních rozhodnutí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se