Rozhovor s Davidem Ondráčkou, Transparency International

Z hlediska míry korupce se Česká republika nachází mezi vyspělými státy EU a chudšími státy Afriky. Čím je to způsobeno a k jakému z těchto dvou táborů se budeme v budoucnu přibližovat?

Tak o to, kam se budeme přibližovat, se vede skoro každodenní boj. Jsou signály velmi pozitivní, jako institucionalizace ekonomiky nebo nastavování a zpřísňování pravidel hry. Ale jsou i signály opačné. To znamená: jistá míra oligarchizace ekonomiky, sofistikovanost hospodářské kriminality a korupce.

Je rozdíl mezi korupcí u nás v Evropě a v Africe. V Africe se lidé s korupcí setkávají v naprosto běžném životě, téměř každodenně ji v nějakých situacích zažívají. V Česku korupce není každodenní zkušeností. U nás se bavíme o takzvané korupci bílých límečků. To znamená, že lidé, kteří v tom jedou, jsou velmi vzdělaní. Mluvím o právnících, ekonomech, analyticích nebo auditorech. Tito lidé dokáží zajistit, aby to, co dělají, nebylo odhalitelné nebo působilo naprosto legálně. U nás se tedy jedná o velmi úzké popojení byznysu a politiky a o velmi úzké propojení a navázání určitých skupin na veřejné peníze a zakázky, fondy a dotace na některé typy privatizačních rozhodnutí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.