Fatální ekonomické důsledky neočekávám. Dolar, akcie ani bondy v USA příliš nereagovaly, investoři věří, že se oba nesvářené tábory brzy dohodnou. Negativní dopady by nastaly až při dlouhodobějším "shutdownu". Kolega David Navrátil se svým týmem vyjádřil, že měsíční shutdown by snížil roční tempo HDP o 0,25 procentního bodu. Týdenní shutdown by v průměru mohl odepsat z cen akcií zhruba 3 %.
Ale dost statistik, větší škody nedohody o novém rozpočtu vidím v měkkých faktorech. Spojené státy tímto krokem opět o něco urychlily svůj sestup z pozice světové velmoci č. 1. Zatímco finanční krize z podzimu 2008 nabourala pověst systému amerického bankovnictví, tahanice o dluhový strop a aktuální selhání dohody o novém rozpočtu zase image systému správy země.
Jako recept na naše politické lapálie je částí komentátorů doporučován přechod na většinový volební systém s ideou přiblížit se k americkému modelu. Aktuální americká krize, která je podle mého názoru jen předehrou budoucí velké bitvy o navýšení dluhového stropu, nám názorně ukazuje, že tudy cesta nepovede.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.