Není tak těžké najít pro tenhle pocit jisté pochopení. Česká politika čtvrt století po návratu svobody zažívá největší krizi důvěry. Zasáhla celý politický systém a ti, kteří si myslí, že se jich to netýká, si toho buď jen nevšimli, nebo si to prostě nechtějí připustit.

Tradiční "velké strany" – pokud můžeme po pouhých dvou dekádách o čemsi jako "tradici" mluvit – už v minulých sněmovních volbách před třemi lety spadly na svá nejhorší čísla od roku 1996. Dnes může ODS na tehdejších 20 procent, jež se jevila skoro jako katastrofa, nostalgicky vzpomínat.

A sociální demokraté, kteří ještě před rokem optimisticky snili o 35 procentech (což by vzhledem k zisku ODS v roce 2006, rovněž po dvou obdobích v opozici, neměla být nepřekonatelná laťka), si za hranici úspěchu stanovili 30 procent. A patrně to myslí vážně.


"Své" jisté mají letos jako obvykle jen komunisté, kterým sice Miloš Zeman v roce 1990 prognózoval brzký zánik, jenže teď mohou zcela vážně vyhlížet svůj nejlepší volební výsledek v systému, který nenávidí a sami by ho nikdy nepřipustili. (Jen pro připomenutí: zatím nejlépe dopadli komunisté v roce 2002, kdy je opoziční smlouva a nejnižší volební účast po roce 1990 obdarovala 18,5 procenta hlasů.)

Tohle rozhodně nemá být text, který by chtěl varovat před rudým nebezpečím, za což by si autor jistě vysloužil nálepku "primitivního antikomunisty". Je to jen připomínka: když nepůjdete k volbám vy, někdo jiný to rád udělá. "Nevolit" je samozřejmě legitimní občanský postoj, bohužel ten nejméně produktivní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.