Strana Die PARTEI (německy: strana) se snaží dostat do Spolkového sněmu vtipem a guerila marketingem.

Uskupení, které vzniklo před devíti lety okolo bývalého šéfredaktora satirického časopisu Titanic Martina Sonneborna vnáší do jinak nudného předvolebního boje trochu zábavy.

Že se Die Partei nebojí ani černého humoru, dokazují například trička jejích příznivců s nápisem Hintner Jugend, které na první pohled svádějí ke čtení názvu nacistické mládežnické organizace Hitler Jugend. Ve skutečnosti jde ale o jméno ústředního tajemníka strany a kreativního šéfa Titanicu Thomase Hintnera.

Jít se dá ale ještě o kus dál. To je vidět na dalším plakátu strany, který naráží na kampaň levicové strany Die Linke: „Když nás zvolíte, necháme odbouchnout sto nejbohatších Němců.“ O metodě prý zatím strana nepřemýšlela a kdo se obává o život, může jí něco ze svého bohatství věnovat. Partei se tak trefuje do všech ostatních politických stran, ať už z levého nebo z pravého spektra. Přímo míří i proti kancléřce s jednoduchým sloganem „Merkelová je hloupá“.

V televizi pak lehce šokoval předvolební spot k rodinné politice, ve kterém je mlhavě vidět milostný pár, jenž doprovází heslo „Nemluvme o dětech, dělejme je“. Kvůli podezření z pornografie spot dokonce na krátkou dobu zakázal portál YouTube.

Za stranu vystupuje jako přední kandidát ve volbách do Spolkového sněmu Mark Benecke, který dělal kromě politiky už všechno možné. Vystudovaný biolog a psycholog působil například v FBI v oblasti právní medicíny, zabývá se jako kriminalista vyšetřováním násilných zločinů, vystupuje ale i televizi a je známý také jako spisovatel. Teď zkouší i roli politika.

Die Partei sice nemá šanci dostat se do Bundestagu, oproti předchozím volbám ale získala už dostatečnou podporu pro to, aby se mohla předvolebního boje skutečně oficiálně zúčastnit. Malé ambice jí přitom nejsou vlastní. „Chceme získat sto procent hlasů a tři převislé mandáty navíc,“ netají se představitelé strany.

Volební program vede heslo „Pivo rozhoduje“ (Das Bier entscheidet), které paroduje slogan sociální demokracie Das WIR entscheidet (My rozhodujeme). K programu strany patří i zavedení kvóty líných lidí (Faulenquote – v narážce na požadavek dalších stran po zavedení kvót pro ženy ve firmách: Frauenquote), postavení zdi okolo Německa nebo zavedení jednoletého školního systému. A místo zavedení existenčního minima požaduje Die Partei existenční maximum.


První černoch v Bundestagu?

Celoroční dovolenou si Karamba Diaby "naspořil" na předvolební boj. Politický nováček se chce dostat do Spolkového sněmu, obchází zahrádkářské kolonie a přesvědčuje voliče. Oproti ostatním kandidátům má netradiční výhodu: jako první možný německý poslanec s africkým původem je oblíbencem médií.

Mezi poslanci německého spolkového sněmu možná brzy zasedne první černoch v dějinách. Karamba Diaby, který pochází ze Senegalu, o sobě ovšem mluví jako o východním Němci a snaží se nyní získat přízeň voličů z bývalé NDR. Jeho šance přitom vypadají dobře. Na kandidátce sociálních demokratů (SPD) je v Halle na poměrně bezpečném třetím místě.

Pokud se Diabymu podaří do Bundestagu dostat, bude tak mezi německými spolkovými poslanci prvním s africkými kořeny.

Karamba Diaby

To vyvolalo před samotnými volbami velký rozruch a Diaby, který do politiky vstoupil teprve před pěti lety, se rázem stal oblíbeným tématem médií i samotné SPD. Podpořit ho dokonce přijel i šéf strany Sigmar Gabriel a veřejně ho podporují i další známé německé osobnosti.

Jeho životní příběh přitom nijak nenasvědčoval úspěšné natož politické kariéře. Matka mu zemřela, když mu byly pouhé tři měsíce a o otce přišel v sedmi letech. Díky péči jeho tety se mu ale později podařilo začít studovat biologii a geologii. V rámci spolupráce socialistických zemí s rozvojovými zeměmi v Africe se mu podařilo získat v polovině 80. let stipendium v Lipsku, v tehdejším východním Německu. Mezitím než dostudoval později v Halle chemii, padla Berlínská zeď a Německo se sjednotilo. Myšlenky na návrat do vlasti neměl, místo toho zůstal dál v Německu a pracoval na doktorandské práci o nebezpečných látkách v zahrádkářských koloniích.

Díky tomu se dostal ještě blíž k lidem a jejich problémům. Právě díky tomu se později začal věnovat politice, především vzdělávání a integraci. Diaby, který má už 12 let německé občanství, působí v zemské vládě v Sasku-Anhaltsku jako pověřenec pro integraci. Pokud se dostane nyní výš a usedne v Bundestagu, chce prosazovat hlavně zavedení plošné minimální mzdy nebo bezplatné vzdělání pro všechny. Nyní se Diaby zase vrací do zahrádkářských kolonií v Halle, kde se ještě na poslední chvíli snaží získat podporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist