Svoji odpověď z praktických důvodů rozdělím na dvě části. Nejprve velmi stručně odpovím na otázku, jaký vliv měl pád Lehman Brothers a následující finanční krize na ekonomii jako vědeckou disciplínu.

Bankrot Lehman Brothers a to, co následovalo, pochopitelně vyvolalo bouřlivou odezvu v oblasti ekonomického výzkumu. Snaha najít uspokojivé vysvětlení toho, jak relativně malý šok  z amerického hypotečního trhu mohl vést k nejhlubší ekonomické krizi od dob Velké deprese 30. let 20. století, zaměstnává a ještě dlouho zaměstnávat bude řadu nejlepších světových ekonomů. Především existující makroekonomické modely procházejí revizí tak, aby lépe korespondovaly s realitou. V rámci standardních DSGE (Dynamic Stochastic General Equilibrium) modelů se tak výzkumníci snaží zkoumat komponenty, které byly v období před krizí, nezřídka označovány jako irelevantní - trh s nemovitostmi, různé druhy frikcí na finančních trzích. Finanční krize také potvrdila jak důležité je lépe porozumět procesu formování tržních očekávání (na toto téma doporučuji např. Hudomiet, P., Kezdi, G., and Willis, R. (2011). Stock market crash and expectations of american households. Journal of Applied Econometrics).

Ještě větší důraz než v období před krizí je kladen na vývoj modelů s heterogenními agenty (na místo modelů s reprezentativním agentem). Jako obecný mi přijde trend, kdy na popularitě získává empirický výzkum na úkor teorie. Také se zdá, že, nikoliv překvapivě, očekávání konzumentů ekonomického výzkumu dnes lépe odpovídá reálným možnostem, které ekonomický výzkum má.  

Pokud to přeženu a zjednoduším, ve fyzice často dokážete s pěti zákony vysvětlit 99 procent pozorovaného jevu, v ekonomii je to naopak – s 99 zákony vysvětlíte 5 procent zkoumaného problému. Taková je realita.

Nyní se dostávám k druhé části své odpovědi. Jaký dopad měl pád Lehman Brothers z pohledu praktického fungování finančních trhů?

Měl pochopitelně naprosto zásadní dopad - byly jsme svědky největší ekonomické krize od 30. let minulého století.
Na tomto místě je asi užitečné odlišit podstatu krize a její důsledky (lidé si to často pletou). Podstatou ekonomické krize  je narušení fungujících ekonomických vztahů ve společnosti a dramatický nárůst nejistoty, který tyto vztahy z nějakého důvodu zatíží. Pokles cen akcií a nemovitostí, pokles (nebo zpomalení) růstu HDP, růst nezaměstnanosti, atd. jsou už jen (neblahým) důsledkem krize. Narušení fungujících vztahů na finančních trzích v souvislosti s pádem Lehman Brothers mělo podobu tzv. „credit crunch“ - nárůst nedůvěry vedl k dramatickému poklesu nabídky úvěrů, financování podnikatelských projektů se v podstatě zastavilo. Logicky následoval pokles výkonnosti ekonomiky a v Evropě také dluhová krize.

Jeden zajímavý efekt finanční krize, o kterém se v ČR příliš nemluví a za zmínku rozhodně stojí, ukazuje následující graf, který zobrazuje náklady financování pro finanční a nefinanční instituce (zdroj: Singh, M. and P. Stella (2012), “Money and Collateral”, IMF Working Paper No. 12/95). Ve srovnání s rokem 2007 jsou indexy, které měří agregátní náklady financování (např. BBB index) více než 2,5 krát vyšší v případě USA a dokonce 4krát vyšší v eurozóně. Z grafu je také vidět, že v posledních 30 letech byly náklady financování pro finanční instituce nižší než pro firmy mimo finanční sektor. Toto se změnilo s pádem Lehman Brothers – náklady spojené s financováním jsou nyní vyšší pro  finanční instituce.

Ukázalo se také v plné nahotě, že současný regulatorní rámec bankovního sektoru je nedostatečný a selhává. Metriky kapitálové přiměřenosti vypovídaly o skutečné finanční pozici té které banky velmi málo. Lehman Brothers (ale třeba i Wachovia nebo evropská Dexia) byla podle regulatorních principů v den svého bankrotu hodnocena jako dostatečně kapitalizovaná. Již zmíněná Dexia v roce 2011 s přehledem a na výbornou prošla tzv. stress testy, aby dva měsíce po té požádala o „bail out“ ve výši 90 miliard euro. V důsledku těchto lapsů se regulatorní pravidla pomalu ale jistě se mění.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se