Vynechám technickou otázku, zdali česká ekonomika skutečně je oficiálně v recesi. Je to ostatně jen akademický problém. Člověk, který přišel o práci, se nebude zajímat o detailní ekonomické definice. Zdali hrubý domácí produkt opravdu vzrostl o 0,7 % ve srovnání s prvním čtvrtletím 2013, je vskutku bezvýznamné. Jednak toto číslo neznamená skutečný posun, jednak může být ještě revidováno.

Nemá dokonce ani smysl diskutovat o míře nezaměstnanosti, neboť problémy s její definicí zamlžily obsah pojmu. Má ovšem smysl ptát se, jak je možné, že česká ekonomika byla postižena vleklými hospodářskými problémy, aniž by skutečně zažila finanční krizi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se