Níže se například dozvíte, zda opozici tvoří jen extremisté, s jakou pravděpodobností vláda prezidenta Asada skutečně použila chemické zbraně, jak tvrdí západní politici nebo zda hrozí, že se konflikt přežije do dalších blízkovýchodních zemí.
Na otázky odpovídají Jan Kužvart a Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky, politoložka Sylvia Tiryaki z istanbulské Kültür University, Marek Čejka z Ústavu mezinárodních vztahů, Ondřej Šlechta z thinktanku Evropské hodnoty a Šádí Shanaáh z thinktanku Glopolis. Odpovědi zveřejňujeme v plném znění, bez redakčního krácení.
Do jaké míry je podle Vás pravděpodobné, že vláda prezidenta Asada skutečně použila chemické zbraně? Má pro to Západ důkazy?
Jan Kužvart: Ve chvíli, kdy píši svoji odpověď (čtvrtek ráno), nejsou k dispozici dostatečné veřejné, přímé a jasné důkazy o tom, že syrský režim stál za posledním použitím chemických zbraní v Sýrii. Použití chemických zbraní ze strany režimu se mi v tuto chvíli jeví pouze pravděpodobné, nikoliv jisté, a na základě dosavadních důkazů, které jsou nám k dispozici, je podle mne možné s určitostí tvrdit jen to, že v Sýrii došlo k útoku chemickými zbraněmi, při kterém umírali civilisté. Cokoliv dalšího patří v daný moment do sféry spekulací, čímž však nijak neomlouvám ani nepopírám brutalitu syrského režimu, kterou již dříve opakovaně ukázal. Otázka, zda pro vinu režimu v tomto konkrétním případě má Západ důkazy, je každopádně dotazem, který by měl být primárně směřován k západním politikům, kteří o případné silové reakci v těchto dnech rozhodují.
Ondřej Ditrych, Ústav mezinárodních vztahů
S velkou pravděpodobností, přestože i zde jednoznačné důkazy chybějí, nebyly minulý týden chemické zbraně použity v syrském konfliktu poprvé (a k jejich užití se přitom mohla velmi snadno uchýlit i opozice). V té souvislosti se nabízí otázka: Proč právě teď?
Celý komentář ZDE
Sylvia Tiryaki: Všechny důkazy poskytnuté mezinárodním společenstvím a Medical Sans Frontiers nasvědčují tomu, že chemické zbraně v Sýrii na civilisty použity byly. Otázkou zůstává kým. Avšak indikátory, jako např. v čím vlastnictví chemické zbraně jsou a kdo je má možnost použít, poukazují na režim Bašára Asada. Byť USA stanovily jako red line pro intervenci použití chemických zbraní, faktem zůstává, že konflikt v Sýrii si už vyžádal minimálně 100 tisíc lidských životů.
Šádí Shanaáh: Srpnový útok nebyl prvním útokem chemickými zbraněmi v Sýrii. V zemi se nyní pohybují skupiny nepřátelské režimu, které jsou natolik fanatické, že by byly schopny obětovat civilisty a použít chemické zbraně, aby vyprovokovaly intervenci. Připomínám, že v květnu Turci pozatýkali syrské radikály a našli u nich sarin. Na druhé straně Američané údajně disponují nahrávkami telefonních rozhovorů, které usvědčují syrskou armádu. Pravda je, že nevíme a musíme čekat, jaké důkazy budou předloženy. I pak je ale téměř jisté, že tyto důkazy budou zpochybňovány.
Zora Hesová: Asadův režim používá podle řady reportáží z terénu chemické zbraně nejpozději od března 2013 opakovaně, cíleně a v malých množstvích v bojištích, nejčastěji zřejmě právě kolem Damašku a Homsu. Velký útok v Ghoutě je zřejmě první takového rozsahu, zdá se být nelogický, ale je třeba si uvědomit, že Asad evidentně testuje použití ZHN už delší dobu a zatím mu to procházelo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.