České ekonomy, akademiky a bankéře jsme oslovili s jednotnou otázkou:

"Co říkáte mezičtvrtletnímu růstu o 0,7 HDP v ČR (co obrat způsobilo)? Znamená to, že je Česko reálně venku z recese? Jaký očekáváte další vývoj v Česku a eurozóně?"

Níže najdete jejich odpovědi.

 


Jan Novotný, Cass Business School, Londýn

Předně je důležité zdůraznit, že česká ekonomika potřebuje oživení a pozitivní zprávy, neboť domácí poptávka a spotřeba domácností je příliš utlumená. Lidé potřebují signál, že se situace zlepšuje. Na druhou stranu bych byl opatrný interpretovat tento pozitivní výsledek jako jasný signál konce recese v České republice, a to z několika důvodů. Za prvé jedná se o předběžná data, u kterých často dochází ke korekci, ať už nahoru nebo směrem dolů. Za druhé, je potřeba počkat ještě alespoň jeden kvartál, aby se trend potvrdil.

Prognózy centrální banky s podobným scénářem počítají, takže je opravdu možné, že dochází k oživení taženému zahraničním obchodem, ale bez nastartování vnitřního bude oživení nedostatečné a nestabilní. Co se týče budoucího vývoje, tak se domnívám, že situace na celkovém evropském trhu, kterého je Česká republika přirozenou součástí, se uklidnila a výhled je pozitivní. Můžeme tak počítat s pozitivním příspěvkem v rámci položky zahraničního obchodu, vývoj domácího sektoru má každý čtenář ve svých rukou.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se