Koncem června ohlásil Britský geologický úřad nález největšího ložiska břidličného plynu na světě. Pole s názvem Bowland Shale, které se rozkládá pod územím hrabství Lancashire a Yorkshire, obsahuje o 50 procent víc plynu než dvě největší plynová pole ve Spojených státech - ložiska Barnett Shale a Marcellus Shale - dohromady. Velká Británie se zatím zdráhá připojit se k revoluci hydraulického štěpení (neboli frackingu). Otevření ložiska Bowland Shale by však mohlo znovu nastartovat britskou ekonomiku a přinést obrovské snížení emisí CO2.
Současně britský parlament schválil přísná nová opatření na snížení uhlíkových emisí do roku 2020, přičemž zdaleka největší snížení objemu CO2 má vyplývat z růstu mořské větrné energie o více než 800 procent během následujících sedmi let. Mořská větrná energie je však tak drahá, že bude dostávat nejméně trojnásobek nákladů na standardní elektřinu formou dotací - to je ještě více než solární energie, která ve Velké Británii nikdy nebyla výhodná. Za minimální snížení objemu CO2 tak britská ekonomika draze zaplatí.
Klima odtržené od reality
Je to jen jeden příklad naprostého odtržení současné klimatické politiky od reality - a to nejen v Británii. Pro vlastní dobrý pocit se zaměřujeme na nevýznamnou - ale velmi nákladnou - zelenou politiku, a přitom ignorujeme nebo aktivně odrazujeme politiku, která by emise dramaticky snížila a dávala ekonomický smysl.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist