Oslovili jsme právníky s těmito otázkami: Co plyne z usnesení Nejvyššího soudu? Ujasnilo rozhodnutí soudu hranice poslanecké imunity? Mohou být stále tři exposlanci stíháni za korupci? Pochybil podle Vás v něčem Nejvyšší soud? Jak jeho usnesení hodnotíte?

Usnesení Nejvyššího soudu najdete ZDE

Reakce právníků publikujeme v kompletním znění bez krácení a redakčních úprav


antosMarek Antoš, Právnícká fakulta UK

Před závorkou musím přiznat, že mám od začátku pochybnosti o tom, zda je trestní stíhání tří bývalých poslanců správné. Schválně říkám správné, nikoliv legální; spíš než o právní názor jde totiž o "právní pocit". Trafikaření, jehož jsme byli svědky, je beze sporu nevábná věc, ale nejsem si jist, zda není vhodnější ho řešit u voleb než u soudu. Při doslovném čtení trestního zákoníku můžeme rovnou celý politický systém prohlásit za organizovanou zločineckou skupinu. Před volbami všichni slibují, aby byli zvoleni, přestože vědí, že ne vše bude splněno (podvod), třeba i kvůli potřebě koaličního vyjednávání (vydírání), kde jde samozřejmě i o křesla (přijetí úplatku, úplatkářství).

Rozhodnutí Nejvyššího soudu přesto považuji za mimořádně nešťastné. Soud tvrdí, že pokud se na hlasování a projevy poslanců vztahuje trestní indemnita, nelze je použít k naplnění žádného znaku skutkové podstaty trestného činu. Takto široký výklad však neodpovídá znění Ústavy. Nechme stranou, že soud za hlasování a projev svého druhu považuje i vzdání se mandátu. Nikdo také nechce tvrdit, že by poslanec měl být stíhán za to, jak hlasuje; v případě trestného činu přijetí úplatku však nemá být stíhán za to, jak nakonec hlasoval, ale za to, že v souvislosti s tím přijal nebo si nechal slíbit úplatek. Zjevně jde o dva samostatné činy, přičemž indemnita se vztahuje pouze na jeden z nich. Nejvyšší soud však přijal jiný výklad, což má dalekosáhlé důsledky. Namísto – připouštím – obtížného zvažování, co je ještě "legitimní politický deal" a co už nepřijatelná korupce, tak rovnou řekl, že i kdyby si poslanec ze svého hlasu udělal živnost, nic se mu nestane.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se